Oranje je najvažnija mjera kada je riječ o mehaničkom suzbijanju korova, bilo da se radi o osnovnoj ili dodatnoj obradi tla ili o obradi tla kao sastavnom dijelu mjere za njegu usjeva.
Nadalje, uspješna mjera za mehaničko suzbijanje korova uključuje sjetvu usjeva kao izuzetno važnu i složenu agrotehničku mjeru. Sjetva na mehaničku kontrolu korova utječe prvenstveno kroz odabir dobrog sjemena, poštovanje optimalnog termina sjetve i postizanje najbolje gustoće za određenu vrstu usjeva. Povećanje udaljenosti između redova i smanjivanje udaljenosti u redu podešavanjem pristupa strojeva za uništavanje korova uspostavlja dobru kontrolu nad njegovim nastankom. Dobro pokrivanje tla postiže se brzim, pa čak i neposrednim nicanjem uzgojenih usjeva. Ovo povećava kompetitivnost uzgajanih usjeva u odnosu na korov, a posebno za usjeve koji su gusto položeni.
Zakorovljenost se značajno smanjuje primjenom različitih vrsta kultivatora, grablja i mehaničkim paljenjem korova plamenom ili vrućim zrakom. Uz to, korov se može mehanički uništiti rezanjem iznad površine zemlje prije nicanja usjeva, zatim kopanjem, koristeći različite strojeve s radnim dijelovima u obliku malih motika ili češljeva. Korove koji se pojavljuju u zasađenim redovima treba ručno iskopati i iskorijeniti pomoću raznih motika i ručnih alata.
Najvažnije fizičke mjere za suzbijanje korova su:
- upotreba plamena za suzbijanje korova i njihovih reproduktivnih organa
- uporaba folije ili nekih organskih materijala koji sprječavaju pojavu i rast korova
- uporaba raznih pokrovnih materijala (malčiranje)
- 15 views