A környezettudatos, fenntartható gazdálkodási módszerek alkalmazása iránt egyre nagyobb az igény világszerte, amely a klímaváltozás hatásainak csökkentése, az iránti ellenállóság növelése, természeti erőforrásaink megóvása, fenntartása, megerősítése, az egészséges táplálkozás fokozása, gazdaságilag is működőképes modellek elterjesztése, és még sok más pozitív hatás elérésére irányuló területen jelentkezik. Az EU-ban a Közös Agrárpolitika támogatási rendszerei, intézkedései, előírt gyakorlatai is mind nagyobb hányadban erre a témára fókuszálnak, de számos egyéb működési modell is megfigyelhető (ökotanúsító szervezetek, üzleti beszállítói láncok, minőségügyi rendszerek, stb), ahol fontos annak mérése, hogy egy adott gazdaság a fenntarthatóság mely szintjén áll, illetve hol tart a folyamatban, és ennek tükrében milyen fejlesztési irányok határozhatók meg számára. A következőkben egy ilyen mérésre és kapcsolódó tanácsadásra, döntéstámogatásra kifejlesztett digitális eszköz kerül bemutatásra az ÖMKi által vezetett CAPTIVATE projekt egyik eredményterméke vonatkozásában.
Az ökofarm-értékelési és döntéshozatali eszköz (EAD) egy digitális alkalmazás gazdálkodók és tanácsadók számára az ökológiai fenntarthatóság gazdaságszintű méréséhez, amely a FAO SAFA és a FiBL SMART módszertanára és fenntarthatósági mutatóira épül, a környezeti dimenzióra összpontosítva. A gazdaság szerkezetére és tevékenységére vonatkozó adatok megadása alapján visszacsatolást nyújt, amely tanúsítja az aktuális fenntarthatósági szintet, és segíti a gazdálkodó döntéshozatali folyamatát. A visszacsatolás részletes értékelést tartalmaz az egyes témakörökön belül elért eredményekről, az erősebb és gyengébb - fejlesztendő - területekről, valamint javaslatot ad kapcsolódó öko-gyakorlatokra és lehetséges KAP támogatásokra.
További információk a célról és a megközelítésről a honlapunkon:
Az eszköz alapvetően két különálló modulból áll. Az [1.] első a gazdák válaszainak összegyűjtését célozza a nyílt hozzáférésű Kobo Toolbox (https://www.kobotoolbox.org) platform segítségével, ahol az űrlapot angolul (munkanyelv) és a célországok nyelvein állítottuk be; míg a [2.] második az eredmények azonnali megjelenítését biztosítja a válaszadók számára, így ösztönözve az önértékelést, a Kobo Toolbox API segítségével, saját programozási módszereinkkel.